اجرا و مشاوره در امور اکتشاف معدن

گروه معدنی زرمش با بهره‌گیری از افراد مجرب و با تجربه و نیز بر اساس سال‌ها فعالیت متمادی در زمینه کارهای معدنی، آماده‌ی مشاوره و یا اجرای کلیه خدمات اکتشافی از جمله پی‌جویی، اکتشاف مقدماتی و اکتشافات نیمه تفصیلی و تفصیلی فلزات گرانبها، فلزات غیر آهنی و آهنی، خاک‌های صنعتی، سنگ‌های تزئینی و نما و سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی است. این گروه خدمات و مشاوره خود را در زمینه‌های زیر ارائه می‌نماید:
تهیه نقشه های زمین شناسی

تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف بر پایه عکس‌های هوایی، تصاویر ماهواره‌ای با کیفیت بالا، برداشت‌های زمین‌شناسی با کادری مجرب و با استفاده از روش‌های کامپیوتری جدید (Geodatabase) بر حسب نوع پروژه تهیه می‌شود. در این راستا بر اساس نوع مقیاس و کاربرد نقشه در زمینه‌های مختلف، پیمایش‌ها طراحی و از رخنمون‌ها به منظور تشخیص دقیق واحد سنگی، نمونه برداری و مقطع نازک تهیه می‌شود.

پردازش تصاویر ماهواره ای

در ابتدا برحسب مقیاس و دقت مورد نظر، تصاویر ماهواره‌ای خریداری می‌شود و مراحلی چون تصحیحات (هندسی و رادیومتری) و پیش پردازش بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد. از روش‌های بصری و ریاضی (نسبت‌گیری از باندها، آنالیز مؤلفه‌های اصلی، طبقه‌بندی تصویر و فیلتر کردن) برای آشکار نمودن واحدهای زمین شناسی، ساختارهای زمین‌شناختی، محدوده‌های دگرسانی و دیگر عوارض زمین شناسی استفاده می‌شود. می‌توان برپایه همین اطلاعات و داده‌های جمع آوری شده، پدیده‌های مختلف زمین‌شناسی را بررسی نمود.
گروه معدنی زرمش با مشاوره به کارفرمایان در خرید و پردازش تصاویر، راهگشای آنان در آغاز اکتشاف خواهد بود.

پتانسیل یابی با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS

پتانسیل‌یابی منابع معدنی بصورت سنتی و با استفاده از یک داده زمین شناسی، تقریباً منسوخ شده است. اکتشاف با استفاده از داده‌های مختلف موجود از قبیل داده‌های استخراج شده از تصاویر ماهواره‌ای، نقشه‌های ژئوفیزیک هوایی، اطلاعات ژئوشیمیایی، نقشه‌های زمین‌شناسی و دیگر داده‌ها و تلفیق آن‌ها با یک روش مناسب ریاضی، در سیستم GIS و مشخص نمودن مناطق امید بخش، از توانایی‌های این مجموعه می‌باشد. به کمک این روش با کمترین هزینه می‌توان مناطق مستعد را برای یک تیپ ذخیره یا چندین تیپ متفاوت مشخص نمود.
این گروه توانایی هدایت کارفرمایان در انتخاب صحیح داده‌ها، محیط بررسی، روش صحیح تلفیق با توجه به نوع ذخیره مورد نظر را دارد.

اکتشاف محدوده های معدنی

برای کشف صحیح و اصولی نیاز به اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی و متعاقب آن تفصیلی است. این مجموعه قادر است با استفاده از دانش فنی، تخصص و تجربه کافی تمامی مراحل اکتشافی را با دقت مورد نیاز برای کانسار های فلزی و غیر فلزی انجام دهد. براساس نوع ذخیره در ابتدا شرح خدماتی ارائه می گردد که در صورت مناسب بودن، فهرست بهای آن ارائه و سپس پروژه فازبندی و آغاز می‌شود. در پایان هر فاز اکتشافی نتایج و پیشنهاداتی ارائه می‌گردد و بر اساس آن شرح خدمات فاز بعدی انجام یا اصلاح می‌شود.
همچنین این گروه قادر است تا با نظارت و مشاوره در اموری مانند انتخاب محیط بررسی، انتخاب روش‌های اکتشافی، طراحی آن‌ها، پیش‌بینی حجم عملیات مورد نیاز و تخصیص بودجه از ابتدا تا انتهای پروژه در کنار کارفرما باشد.

اکتشافات ژئوشیمیایی

یکی از روش‌های مناسب برای کشف کانسارها، روش‌های ژئوشیمیایی رسوبات آبراهه‌ای، لیتو ژئوشیمیایی، ژئوشیمی خاک و آب است. با توجه به تخصص این گروه در این زمینه در هر مقیاسی انجام چنین پروژه‌هایی امکان پذیر است و با ارائه گزارشات و نقشه های ژئوشمیایی محل احتمالی ذخایر مشخص می‌شود.
با توجه به این که اکتشافات ژئوشیمیایی بسیار حساس و مشکل می‌باشد این گروه قادر به ارائه مشاوره در مورد انتخاب روش مناسب، طراحی شبکه برداشت نمونه، انتخاب گروه متخصص، پردازش و تحلیل داده‌ها، تفسیر نتایج و تهیه گزارش نهایی می باشد.

اکتشافات ژئوفیزیکی

روش‌های ژئوفیزیکی برای کشف ذخایر معدنی به عنوان یک روش کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گروه نیز با انجام پروژه‌های ژئوفیزیکی از قبیل مغناطیس سنجی، گرانی سنجی، پلاریزاسیون القایی و مقاومت ویژه با طراحی مناسب و اصولی و پردازش صحیح، مناطق بی‌هنجار را مشخص کرده و بر اساس نقشه‌های ژئوفیزیکی تا حدودی عمق و شیب ماده معدنی را تعیین می‌کند، که می‌توان محل حفاری‌های عمقی را بر پایه این اطلاعات تا حد زیادی مشخص ساخت.
نظارت و مشاوره این گروه بر اکتشافات ژئوفیزیکی شامل انتخاب روش ژئوفیزیکی مناسب با توجه به نوع کانسار، طراحی شبکه برداشت ژئوفیزیکی، انجام تصحیحات لازم، پردازش و تفسیر نهایی است.

حفریات معدنی:

این مجموعه با کادری مجرب برای مشخص نمودن وضعیت سطحی و عمقی ذخیره می‌تواند با استفاده از داده‌های اکتشافی، مناسب ترین مکان‌ها را برای حفر ترانشه، چاهک و گمانه مشخص سازد. درهمین راستا برداشت ترانشه‌ها، چاهک‌ها و نمونه‌برداری از آن‌ها با توجه به تیپ کانسار صورت می گیرد. در لاگ نگاری گمانه‌ها نیز، با دقت کافی کانه‌ها، آلتراسیون، سنگ‌شناسی و شکستگی‌ها بصورت عددی و نمادین ثبت می‌گردد.
این گروه توانایی دارد که با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده کارفرمایان را در امر طراحی ترانشه‌ها و چاهک‌های اکتشافی، طراحی گمانه‌های پیشاهنگ، طراحی شبکه سیستماتیک حفاری، انتخاب حفار و دستگاه حفاری مناسب یاری نماید.

ارزیابی ذخیره و بررسی های فنی اقتصادی:

مهم‌ترین بخش برای تصمیم‌گیری در مورد بهره برداری از یک معدن بعد از انجام کلیه مراحل اکتشافی محاسبه ذخیره و بررسی‌های فنی و اقتصادی است و تنها پس از این مرحله است که می‌توان در مورد اقتصادی بودن کانسار اظهار نظر کرد. این مجموعه می‌تواند با روش‌های کلاسیک، زمین‌آماری و تکنیک‌های جدید و با استفاده از نرم افزارهایی مانند GemCom , Data Mine ذخایر را مدل‌سازی و ارزیابی نماید. این مجموعه در راستای علمی‌تر و دقیق‌تر شدن ارزیابی ذخیره برای تصمیم‌گیری در انجام حفاری‌های تکمیلی و استخراج مواد معدنی مدل زمین‌شناسی کانسار را نیز مشخص می‌کند. همچنین با نرم افزار comfar به بررسی و تحلیل ذخیره مکشوفه پرداخته و وضعیت کانسار را مشخص سازد.

تهیه طرح های اکتشافی و مشاوره:

گروه معدنی زرمش در امر تهیه طرح های اکتشافی، در مراحل مختلف با هزینه‌های مرتبط به هر طرح قادر است در کوتاه ترین زمان نسبت به ارائه طرح های پیشنهادی، مشاوره و نکات علمی و غنی لازم اقدام نماید. همچنین در ارتباط با زون‌های معدنی ایران و کشف ذخایر در هر زون نیز می‌تواند راهنمای مناسبی برای سرمایه گذاران باشد.

دسته‌بندی نشده
  • English English